Rozliczanie ciepła we wspólnocie to trudny temat. Koszty centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych, mimo wielu ustaleń prawnych i orzeczeń, wciąż budzą sporo kontrowersji wśród mieszkańców bloków. Co warto wiedzieć o zasadach rozliczania ciepła we wspólnocie mieszkaniowej? Na jakiej podstawie wyliczane są koszty centralnego ogrzewania? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w poniższym wpisie. Wszystkich zainteresowanych tym tematem zapraszamy do lektury!
Podstawa prawna rozliczania ciepła
Bazując na ustaleniach paragrafu 31 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło wynika, że obowiązkiem przedsiębiorstwa energetycznego jest prowadzenie rozliczeń ciepła z odbiorcami na podstawie odczytów wskazań układów pomiarowo – rozliczeniowych. Te są zamontowane na przyłączach do węzłów cieplnych lub znajdują się w innych miejscach, w których dochodzi do rozgraniczenia eksploatacji różnych urządzeń bądź instalacji. Odczyty układu pomiarowo – rozliczeniowego będą wskazywać ilość ciepła pobranego na potrzeby całego budynku, a przy tym będą uwzględniać także ciepło zużyte do podgrzewania wody pobieranej z wodociągów.
Tu warto dodać, że żaden z istniejących przepisów nie zobowiązuje wcale przedsiębiorstw energetycznych do tego, by utrzymywały odrębne układy pomiarowo – rozliczeniowe czy prowadziły odrębne odczyty ilości pobranego ciepła ze zróżnicowaniem na ciepło pobrane na konkretne cele, jak też na poszczególne pomieszczenia wyodrębnione w danym budynku. Podstawą rozliczeń zakładu energetycznego z budynkiem wielolokalowym pozostaje więc rozliczanie z ilości ciepła dostarczanego do całego budynku, a nie do jego poszczególnych pomieszczeń.
Oczywiste pozostaje więc także to, że umowa podpisana przez przedsiębiorstwo energetyczne, zawierana jest z właścicielem budynku wielolokalowego lub zarządcą tego obiektu. Ten ostatni występuje jako odbiorca ciepła w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 13 Prawa energetycznego. Błędnym przekonaniem jest to, jakoby ta umowa została podpisana z właścicielami poszczególnych lokali czy ich użytkownikami.
Kto powinien rozliczyć ciepło dostarczone do budynku?
Zgodnie z przepisami, na mocy zapisu art. 45a Prawa energetycznego, osobą zobowiązaną do rozliczenia kosztów ciepła dostarczonego do budynku wielolokalowego, pozostaje właściciel takiego obiektu lub jego zarządca. Do jego obowiązków zaliczyć trzeba będzie konieczność rozliczenia całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne oraz użytkowe w danym budynku.
Różne metody rozliczania kosztów
Opłaty ponoszone na centralne ogrzewanie mogą być rozliczane na różnych zasadach. Dopuszcza się tworzenie rachunków na podstawie wskazań ciepłomierzy, jak i urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów. Praktyką jest również rozliczanie kosztów według powierzchni lub kubatury lokalu. Tu warto jeszcze dodać, że koszty centralnego ogrzewania dla wspólnych części budynku wielolokalowego przyjmują powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni, lub kubatury zajmowanych lokali.
O tym, która z form rozliczania kosztów ciepła będzie ostatecznie obowiązywała w danej wspólnocie, decydować będzie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego. Do tego należy pamiętać też o tym, że wybrana metoda powinna zostać ujęta w wewnętrznym regulaminie rozliczeń ciepła. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej regulamin ten powstaje w drodze uchwały właścicieli lokali.
Dodatkowo nie należy też zapominać i o tym, że wybrany sposób rozliczania kosztów ciepła powinien uwzględniać współczynniki wyrównawcze, które wynikają z położenia lokalu w bryle budynku. Do tego nie bez znaczenia ma być także generowanie energooszczędnych zachowań użytkowników lokali, jak i ustalanie opłat w taki sposób, by koszty te odpowiadały zużyciu ciepła.
Rozliczanie ciepła – jakie kryterium wybrać?
Lektura naszego wpisu pokazuje, że koszty centralnego ogrzewania mogą być dzielone nie tylko na podstawie odczytów wynikających ze wskazań ciepłomierzy czy podzielników ciepła. Mogą wynikać także z powierzchni lokali. Tym samym przyjmuje się, że odczyt ciepłomierza czy podzielnika może być tylko jednym ze składników metody obliczania całkowitego zużycia ciepła przez dany lokal. Trzeba mieć jednak na uwadze, że rozliczanie zużytego ciepła wg powierzchni czy kubatury poszczególnych lokali nie będzie generować energooszczędnych nawyków użytkowników lub właścicieli lokali.
Koszty stałe i zmienne ciepła
Koszty dostaw ciepła do budynku wielolokalowego podzielić można na koszty stałe oraz koszty zmienne. Do grupy tych pierwszych zalicza się koszty niezależne od faktycznego poziomu zużycia ciepła. Podstawą do rozliczenia kosztów stałych powinna być powierzchnia użytkowa lub kubatura lokalu. Z kolei koszty zmienne dostaw ciepła ustalane są na bazie wskazań układu pomiarowo – rozliczeniowego. Trzeba pamiętać, że część dostaw ciepła dostarczonych do budynku jest zużywana przez pomieszczenia znajdujące się w częściach wspólnych. Tu mowa głównie o piwnicach czy korytarzach.
Rozliczanie ciepła przez profesjonalistów
Czy rozliczając koszty ciepła we wspólnocie mieszkaniowej, nie warto korzystać ze wsparcia dobrej firmy specjalizującej się w tego rodzaju usługach? Oczywiście, że warto! Tym bardziej że jest to rozwiązanie o wiele prostsze i zdecydowanie bardziej skuteczne, niż miałoby się samodzielnie zajmować kwestiami związanymi z administracją czy rozliczeniami. Wspomniana opcja jest jedną z najwygodniejszych nie tylko dla mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej, ale również dla zarządcy danej wspólnoty. Warto wybierać usługi od najlepszych w branży i postawić na profesjonalne rozliczanie ciepła w budynkach wielolokalowych.