Jak unieważnić oddany głos?

paź 2, 2020 | blog | 0 komentarzy

Czasem dochodzi do sytuacji, gdy właściciele lokali decydują się na wycofanie oddanych wcześniej głosów za przyjętą uchwałą. Jeżeli postanowi tak zrobić kilku albo jeden znaczący udziałowiec, to po ponownym podliczeniu głosów (tj. udziałów) może okazać się, że za przyjęciem uchwały wcale nie głosowała większość. Co to oznacza dla samej uchwały i w jaki sposób można unieważnić oddany głos?

Uchwała, za której podjęciem po dokonanej korekcie głosowała mniejszość traci swój byt prawny. Natomiast unieważnienie złożonego głosu może nastąpić m.in. z powodu uznania przez glosującego, że działał pod wpływem błędu. Wówczas konieczne będzie złożenie do wspólnoty mieszkaniowej pisemnego oświadczenia woli od uchylenia się od skutków prawnych oddanego pod wpływem błędu głosu. Wspólnota powinna unieważnić dany głos w momencie otrzymania takiej informacji. Taki głos nie już uwzględniany w wynikach głosowania za przyjęciem stosowanej uchwały.

Co więcej, zgodnie z art. 84 § 1. Ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (zwana dalej Kc) uprawnienie unieważnienia oddanego głosu przysługuje tylko temu właścicielowi, do którego należy dany głos.

Jak unieważnić oddany głos z pomocą osoby trzeciej?

Ustawodawca nie przewiduje możliwości, w której osoba trzecia, w tym inny członek wspólnoty, żąda unieważnienia podjętej uchwały, powołując na głosowanie jakiegoś właściciela lokalu pod wypływem błędu. Właściciel lokalu, który składa oświadczenie woli uchylenia się od skutków prawnych głosowania pod wpływem błędu może to argumentować tym, że gdyby znał stan faktyczny czy prawny nie poparłby danej uchwały w przeprowadzonym głosowaniu. Zazwyczaj osoby unieważniające swój głos podają, że zarządzający w trakcie głosowania wprowadził właścicieli lokali w błąd.

Poza tym w razie jakichkolwiek wątpliwości co do pozostawania głosującego pod wpływem błędu, obowiązek udowodnienia takiego stanu ciąży na właścicielu lokalu, do którego należy dane głos. W myśl art. 88 § 2. Kc możliwość uchylenia się od głosu złożonego pod wpływem błędu istnieje do roku od jego wykrycia.

Reasumując, konsekwencją unieważnienia głosu oddanego pod wpływem błędu jest jego bezwzględna nieważność (głos ten jest traktowany jakby w ogóle nie został złożony) i zmiana wyników przeprowadzonego głosowania. W momencie, gdy udział właściciela lokalu, którego głos unieważniono jest tak duży, że po jego wycofaniu nie ma wymaganej większości do przyjęcia uchwały, to w świetle prawa przestaje ona istnieć.

Kategorie