Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego – kogo dotyczy?

paź 2, 2020 | blog | 0 komentarzy

Wraz z nowelizacją Ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo Budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623 z poźn. zm.) pojawił się obowiązek posiadania świadectwa energetycznego w niektórych budynkach. Zmiany w polskim ustawodawstwie w tej kwestii wymusiła dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. I tak od 2009 r. ocena energetyczna dotyczy nowo wybudowanych jedno- i wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych pochodzących z rynku wtórnego przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż (art. 5 ust. 3 i 4 ww. ustawy) .

Jeżeli chodzi o nowo powstałe budynki to inwestor (m.in. deweloper) powinien dołączyć kopię świadectwa energetycznego do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku. Taki certyfikat jest także niezbędny w przypadku obiektu rozbudowanego, nadbudowanego czy też odbudowanego. W momencie, gdy dochodzi do zakupu domu bądź mieszkania od dewelopera, to na nim ciąży dokonanie oceny energetycznej. Z kolei w budynkach posiadających wspólną instalacją grzewczą sporządza się jeden certyfikat dla całej nieruchomości.

Natomiast pewne wątpliwość może budzić przypadek budynków lub ich części (tj. lokalów mieszklanych) przeznaczonych do obrotu na rynku. Intencja Ustawodawcy nie jest już tutaj tak jasna i jednoznaczna (nowelizacja z 1.01.2009 r. Ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo Budowlane). Z art. 5 ust. 4 pkt 2 i 3 ww. ustawy wynika, że certyfikat energetyczny powinien zostać przekazany lub udostępniony nabywcy bądź najemcy lokalu mieszkalnego. Jednakże czy brak świadectwa charakterystyki energetycznej wyklucza zbycie lokalu?

W tym przypadku ciężko jest o jednoznaczną odpowiedź. Istnieją poglądy, że wyłącznie nabywca decyduje o przedłożeniu mu takiego dokumentu, co oznacza, że brak wyrażenia takiej woli nie wyklucza sprzedaży mieszkania. Co więcej, prawo jak na razie nie przewiduje sankcji w postaci nieważności zawartej umowy, gdy nie przekazano tego dokumentu przy sprzedaży. Niewątpliwie niezbędna jest kolejna nowelizacja ustawy, która uporządkuje ten stan prawny. Do tego momentu, zwłaszcza w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego czy domu, najlepiej jest sporządzać świadectwo energetyczne (zadanie zbywcy) i wymagać go od zbywcy mieszkania.

Kategorie