Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym

paź 2, 2020 | blog | 0 komentarzy

Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelka działalność prowadzona w lokalu mieszkalnym nie może ograniczać korzystania z sąsiednich lokali ich właścicielom i najemcom.

Reguluje to art. 16 ust. 1 Ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (zwanej dalej WłLoU), w którym znalazł się następujący zapis: jeżeli właściciel lokalu (…) wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji (…) . Tak więc w żadnym razie nie wolno naruszać praw innych osób dla potrzeb własnej działalności.

Poza tym warto powiadomić wspólnotę o prowadzonej w lokalu działalności gospodarczej, gdyż postępując w ten w sposób można z dużym prawdopodobieństwem zapobiec sporowi dotyczącemu partycypowania w kosztach utrzymania części wspólnej budynku. Bowiem na podstawie art. 12 ust. 3 UoWL wspólnota mieszkaniowa może nałożyć na właściciela wyższe opłaty związane z utrzymaniem z nieruchomości wspólnej, pod warunkiem, że działalność jest prowadzona w lokalu użytkowym.

Ponadto nie wolno zapominać o tym, że w przypadku niektórych rodzajów działalności gospodarczej prowadzonej w budynku wielorodzinnym wymagane są dodatkowe zezwolenia (m.in. sanepidu). Natomiast niekiedy ze względu na charakter działalności gospodarczej konieczna będzie zmiana przeznaczenia lokalu z mieszkalnego na użytkowy (np. działalność gastronomiczna). Należy mieć na uwadze, że prowadzenie pewnych typów działalności gospodarczej wymusza ingerencję w nieruchomość wspólną w formie przeprowadzenia prac adaptacyjnych. W tym przypadku trzeba wystąpić do wspólnoty mieszkaniowej o pozowanie na przeprowadzenie takich robót.

Kategorie