Czy odsetki od lokat bankowych wspólnot mieszkaniowych podlegają opodatkowaniu?

paź 2, 2020 | blog | 0 komentarzy

Nie wszystkie dochody uzyskiwane przez wspólnoty mieszkaniowe podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego, o czym informuje bliżej art. 17 ust. pkt 44 Ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy zatem odsetki od lokat bankowych wspólnot mieszkaniowych podlegają opodatkowaniu? Jedynie dochody pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobówzostały objęte ustawowym zwolnieniem. I właśnie ten zapis prawny określający zakres zwolnienia powoduje najwięcej dyskusji, błędnych interpretacji czy wręcz nadinterpretacji.

Niektóre ze wspólnot lokujących w bankach wpłaty od właścicieli lokali i innych mieszkańców twierdzą, iż odsetki od tych środków nie stanowią ich przychodu, więc mogą być zwolnione z CIT. Należy tu podkreślić, iż wspólnotom tym chodzi o odsetki, które przeznaczają na utrzymanie budynku i powierzchni wspólnych (klatki schodowe, strychy, garaże etc.) oraz konserwację urządzeń technicznych wspólnie użytkowanych przez mieszkańców (dźwigi osobowe, hydrofornie, sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne etc.).

Odsetki od lokat bankowych wspólnot mieszkaniowych – jak są kwalifikowane?

Jednakże organy podatkowe kwalifikują odsetki od lokat bankowych wspólnot mieszkaniowych jako przychody inne niż te uzyskiwane z gospodarki nieruchomościami. Takie stanowisko zabrał właśnie Dyrektor Katowickiej Izby Skarbowej. W jego opinii (Indywidualna Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4.07.2011 r.) dochód uzyskany z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na lokatach bankowych jest osiągany z kapitałów pieniężnych, nie zaś z gospodarki zasobami mieszkaniowymi . Stanowisko takie również popiera Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z 20 maja 2011 r. ( sygn. akt II FSK 80/10).

W świetle obowiązującego prawa odsetki od lokat bankowych nie pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, mimo że są później przekazywane na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi. Toteż wspólnoty nie mogą przychodów z lokat zaliczać do przychodów zwolnionych z CIT. W rezultacie wspólnoty są zobowiązane rozliczać odsetki od lokat bankowych wspólnot mieszkaniowych i uwzględniać w comiesięcznych zaliczkach na CIT.

Natomiast za wolne od podatku CIT organy podatkowe uznają odsetki od środków finansowych zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym wspólnoty, jeżeli dotyczą zasobu mieszkaniowego. Z punktu widzenia fiskusa istotny jest fakt spełnienia trzech warunków (podmiot uzyskujący dochody, źródło ich uzyskania oraz cel ich przeznaczenia). Dopiero jednoczesne wystąpienie tych trzech przesłanek uprawnia do ulgi podatkowej.

Kategorie